AF Bus

Co zabrać na wyjazd do Niemiec?

Niemcy to dla wielu osób atrakcyjny kraj. Duża część Polaków decyduje się na wyjazd ze względów zarobkowych. Niektórzy jednak po prostu lubią podróżować i odwiedzać nowe miejsca. Wybierają się więc do Niemiec, aby podziwiać architekturę, zabytki i piękne krajobrazy, których tam nie brakuje. Niezależnie od tego, czy planowany wyjazd jest tymczasowy, czy na stałe, warto dobrze się do niego przygotować i pamiętać o spakowaniu wszystkich potrzebnych rzeczy. Często bowiem zdarza się, że decyzja o wyjeździe podejmowana jest spontanicznie, przez co zapomina się o zabraniu dokumentów lub artykułów, których nie da się już załatwić na miejscu. W tym artykule podpowiadamy, na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę przy pakowaniu się na wyjazd do Niemiec.

Najważniejsze dokumenty

bagaż

Niemcy to kraj należący do strefy Schengen. Oznacza to, że do legalnego przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty. Nie ma potrzeby wcześniejszego wyrabiania paszportu. W przypadku podróży samochodem lub pracy wymagającej prawa jazdy koniecznie trzeba pamiętać o jego spakowaniu. Jeszcze kilka dni przed wyjazdem należy zainteresować się wyrobieniem karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Pozwoli ona na korzystanie ze świadczeń zdrowotnych na koszt polskiego NFZ. Może się okazać przydatna jeszcze przed zatrudnieniem w momencie, gdy nie obowiązuje jeszcze ubezpieczenie od pracodawcy. Warto wspomnieć, że karta EKUZ nie zapewnia całkowitej ochrony. Nie pokrywa ona leczenia stomatologicznego i możliwe są dopłaty w przypadku pobytu w szpitalu i usług medycznych wyższego standardu. Wszelkie dodatkowe usługi są możliwe do pokrycia dzięki wykupionej polisie. Do dokumentów dodatkowych, które warto ze sobą zabrać, zaliczyć można dyplomy ukończenia szkół lub uczelni wyższych, zaświadczenia z ukończonych szkoleń i kursów oraz referencje od poprzednich pracodawców. Osoby zaszczepione powinny pamiętać o spakowaniu paszportu covidowego lub pobraniu aplikacji mObywatel.

Ważne rzeczy osobiste

torby i plecaki

Podejmując decyzję o tym, co zabrać ze sobą na wyjazd, trzeba zastanowić się, czy da się daną rzecz kupić także na miejscu. Ilość ubrań, które się zabierze, powinna być dostosowana do długości pobytu. Jednak nawet jeśli wyjazd planowany jest na długi okres czasu, nie należy przesadzać. W większości miejsc zakwaterowania jest możliwe regularne pranie odzieży. Z pewnością przydadzą się wygodne buty - jedna para do pracy i druga na zmianę. Nawet jeśli wyjazd planowany jest na miesiące letnie, nie można zapomnieć o kurtce i płaszczu przeciwdeszczowym.